ΠΑΟΚ–ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-2 ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

2 ΒΙΝΤΕΟ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΙΜΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
Με καθυστέρηση μιας μέρας αναδημοσιεύουμε το σχετικό άρθρο και τα βίντεο από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-ΠΑΟ που θα μείνει στην
ιστορία του ποδοσφαίρου ως ο "αγώνας" που δείχνει τι συμβαίνει και στο ποδόσφαιρο (και οπουδήποτε) όταν αναμιγνύεται το χρήμα!

Το ποδόσφαιρο είναι αγνό μόνον χωρίς ανώνυμες εταιρίες! Ο Παναθηναϊκός με νέα παιδιά, με τους περισσότερους Έλληνες, πλησιάζει το παλιό καλό ελληνικό ποδόσφαιρο και αυτό ενοχλεί...
(Ο συντάκτης του μικρού αυτού σημειώματος είναι παιδιόθεν Ολυμπιακός, πλην "άρρωστος" υποστηρικτής του δικαίου.)

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-2:
Έγκλημα στην Τούμπα

Με πέναλτι - φάντασμα που δόθηκε στο 96' ο ΠΑΟΚ έσωσε το αήττητο. Λεπτομέρεια: Ο Σλοβένος διαιτητής, Βίντσιτς, είχε δείξει πέντε λεπτά καθυστερήσεις. Ζήτω η εξυγίανση. Κρίμα για τον Παναθηναϊκό του Γιώργου Δώνη.

Απίστευτα πράγματα στην Τούμπα, απίστευτα πράγματα στο ελληνικό πρωτάθλημα της… εξυγίανσης, για να παραμείνει ο ΠΑΟΚ αήττητος.

Με αλητεία του Σλοβένου διαιτητή, Βίντσιτς, στις καθυστερήσεις, ο δικέφαλος έμεινε όρθιος απέναντι στον καλύτερο Παναθηναϊκό του Δώνη και ισοφάρισε με πέναλτι – φάντασμα που δόθηκε στο 96′.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις είχε δώσει ο Βίντσιτς, αλλά κράτησε το ματς μέχρι το 101′, όταν και σημειώθηκε το 2-2 από τον Βιεϊρίνια, μιας και χρειάστηκε πέντε λεπτά για να εκτελεστεί.

Αποτέλεσμα εικόνας για ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙς ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΓΚΟΛ Ο πΑΟΚ"

Έξαλλος ο Δώνης, επιτέθηκε στον τέταρτο διαιτητή, αφού είδε να του κλέβουν τη μεγαλύτερη νίκη του από τη μέρα που ανέλαβε τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν υπέροχος για ένα ημίχρονο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντέξει στην πίεση του ΠΑΟΚ μετά το 1-1, άντεξε και στις πολλές κίτρινες του διαιτητή, που έβαζε στο… μάτι τους παίκτες του.

Βρήκε και δεύτερο γκολ στο 87′ με τον Μακέντα για το 1-2 και όλα έδειχναν πως θα έσπαγε το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ και θα πετύχαινε τη μεγαλύτερη νίκη της τελευταίας διετίας. Υπολόγιζε, όμως, χωρίς τον Βίντσιτς και τον Τζήλο που ήταν στο VAR.

Σε μια φάση απ’ αυτές που γίνονται… κατά δεκάδες στους αγώνες, σε μια κλωτσοπατινάδα μέσα στην περιοχή, ο Τζήλος βρήκε την ευκαιρία να φωνάξει τον Σλοβένο διαιτητή για να δει την επαφή Κουρμπέλη με Κρέσπο.

Και ο Βίντσιτς… ολοκλήρωσε το έγκλημα δείχνοντας πέναλτι σε… νεκρό χρόνο. Με πέντε λεπτά καθυστερήσεις, η φάση έγινε στο 95’40», έδωσε πέναλτι – φάντασμα και ο Βιεϊρίνια, που έχει σημαδέψει την εξυγίανση με το χέρι στη Λαμία, ισοφάρισε στο 101′. Κι αν χρειαζόταν θα κρατούσε περισσότερο το ματς για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός είδε να του κλέβουν μια μεγάλη νίκη.

Ο Δώνης έτρεξε στον Κουτσαύτη, που ήταν τέταρτος, για να διαμαρτυρηθεί, έγινε έξαλλος με αυτά που έβλεπε, αλλά πλέον έχει αντιληφθεί κι αυτός πως η επιστροφή του στην Ελλάδα και το πρότζεκτ με νεαρούς που θέλει να χτίσει στον Παναθηναϊκό, γίνεται στην πιο «σκοτεινή» εποχή του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σε μια εποχή που ο ΠΑΟΚ απαγορεύεται να χάσει από οποιονδήποτε. Στην εποχή της… εξυγίανσης, που ακόμα και οι ξένοι διαιτητές που έρχονται, είναι καλά… δασκαλεμένοι για το ποια ομάδα δεν πρέπει να χάσει.